Elektronik Sertifika Kurulumu


Elektronik Sertifikanın Kurulumu

Kurulum işlemine başlamadan önce sisteminizde java sanal makinesi (jvm) yüklü olmalıdır. Java uygulamasını yüklemek için http://www.java.com/tr/download/ adresine giderek Ücretsiz Java İndirme butonuna basınız.

Java kurulumunu tamamladıktan sonra Tübitak tarafından size gönderilmiş olan sim kartınızı kart okuyucuya broşürde belirtildiği gibi takınız. Daha sonra kart okuyucuyu bilgisayarınıza takınız. Şimdi kart okuyucu ve sim kartınızın (akis kart) sürücülerini bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

Sürücüleri Kamu Sertifikasyon Merkezinin resmi web sitesinden temin edebilirsiniz. http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresine giriş yapınız.

Kullanmakta olduğunuz işletim sistemini seçiniz.

 "Sürücüleri Göster" butonuna bastığınızda sürücü indirme sayfası görüntülenecektir.

Bu sürücülerden ilki kart okuyucunuzun sürücüsüdür. Diğeri ise Akis kartnızın (sim kart) sürücüsüdür. Her ikisiniz de indirerek bilgisayarınıza kurulumu gerçekleştiriniz.

Şimdi elektronik imzanızı kullanabilmeniz için gerekli olan pin kodunu temin edebilirsiniz. Öncelikle Kamu SM ana sayfasında İŞLEMLER-Bireysel İşlemler alt menüsüne tıklayınız.

Burada gelen formlardan Islak İmzalı Giriş bölümünü seçiyoruz.

Gelen formda yer alan Güvenlik Sözcüğü, daha önce ıslak imza ile imzalayarak Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na teslim edilen formda yer alan Güvenlik Sözcüğüdür. Güvenlik sözcüğünüzü unuttuysanız Güvenlik Sözcüğümü Unuttum butonuna basarak tekrar alabilirsiniz.

 

Yönergeleri izleyerek cep telefonunuza gelen onay kodu ile işlemi tamamladığınızda sisteme giriş yapmış olacaksınız. Karşınıza gelecek butonlardan PIN/PUK Bilgisi butonuna basarak imzanıza ait Pin ve Puk bilgisini öğrenebilirsiniz.

Lütfen bu PIN ve PUK bilgisini bir yere not ediniz. Kimse ile paylaşmayınız. Bu Pin bilgisi ve imzanız 2. bir şahsın eline geçerse sizin adınıza imzanızı kullanabilecektir.